Επέλαση αφρικανικής σκόνης θα σημειωθεί από αύριο το μεσημέρι στην περιοχή της Πρέβεζας με την συγκέντρωση στην ατμόσφαιρα να προβλέπεται υψηλή τουλάχιστον έως και την Κυριακή.
Την ίδια ώρα ο υδράργυρος τις επόμενες μέρες θα σημειώσει κατακόρυφη άνοδο φτάνοντας έως και τους 34 βαθμού ενώ ο συνδυασμός ζέστης και σκόνη μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στις ευπαθείς ομάδες.
Οι ειδικοί λοιπόν συστήνουν ιδιαίτερη προσοχή σε:
•Παιδιά και μωρά.
•Άτομα >65 ετών.
•Άτομα με χρόνιες παθήσεις του αναπνευστικού, κυρίως βρογχικό άσθμα και Χρόνια Αποφρακτική •Πνευμονοπάθεια (ΧΑΠ).
•Άτομα με χρόνιες καρδιαγγειακές παθήσεις.
![](https://www.tomistinenimerosi.gr/wp-content/uploads/2023/04/afrikaniki-skoni.png)