To ιερό λείψανο του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροπαιοφόρου υποδέχθηκε ο Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου Παλαιάς Φιλιππιάδας.
Η υποδοχή πραγματοποιήθηκε στην είσοδο το Ιερού Ναού παρουσία πλήθους κληρικών και πιστών, ενώ η μεταφορά έγινε από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ. Χρυσόστομο.
![](https://scontent.fskg4-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/408811292_836559288476334_3958439988127048567_n.jpg?stp=dst-jpg_p526x395&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_ohc=U0T4aYI4NCgAX-lvF_z&_nc_ht=scontent.fskg4-1.fna&oh=00_AfAtxt4ivE7qll45UvEPoEh5sktAFIVeoT7Lyqi69HduBw&oe=657B32F9)
![](https://scontent.fskg4-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/408853988_836559421809654_8829060818053947554_n.jpg?stp=dst-jpg_p526x395&_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_ohc=z11zYv7sXlIAX_ih2vg&_nc_ht=scontent.fskg4-1.fna&oh=00_AfCzJSp5Ayn8H0VB8REKRJbKc4r_xf6z6vUl_TevUM_U_g&oe=657BD14E)
![](https://scontent.fskg4-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/410153919_836559995142930_6746358654977654746_n.jpg?stp=dst-jpg_p526x395&_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_ohc=88CWNuYM9IsAX9nLBCz&_nc_ht=scontent.fskg4-1.fna&oh=00_AfDwzoaUxVxM8B1rv7QnsoRvALKYMQHlEPdyEaYRGJG5RA&oe=657B84C0)
Στη συνέχεια τελέστηκε παράκληση στον Άγιο Γεώργιο στο τέλος της οποίας ο Σεβασμιώτατος μίλησε για τον Μεγαλομάρτυρα χαρακτηρίζοντάς τον ως πρότυπο αυταπάρνησης και αγάπης για τον Χριστό.
Ο κ. Χρυσόστομος ανέφερε επίσης ότι η μέρα είναι πολύ σημαντική και αποτελεί ορόσημο για την ενορία αφού στο εξής ο Άγιος Γεώργιος θα είναι και αισθητά παρών στο Ναό και την περιοχή.
Στην τελετή υποδοχή παρέστησαν τόσο ο απερχόμενος δήμαρχος Ζηρού Νίκος Καλαντζής όσο και ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Γιώργος Ζυγούρης.