Σάββατο, 27/04/2024 | 15:39

Το πάλεψε ο Φιλαθλητικός, αλλά ηττήθηκε από τις Αμαζόνες με 3-1 εκτός έδρας

350 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 17/12/2023, 9:16 πμ | 0 σχόλια

Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε πολύ δυνατό το παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Pre League κατηγορίας γυναικών, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο όπως ήταν οι Αμαζόνες, ωστόσο ηττήθηκε με 3-1 στα σετ.

Τα κορίτσια του Πέτρου Παπαδόπουλου μπήκαν με πολύ όρεξη στο παιχνίδι και έτοιμες να επιστρέψουν στις νίκες.

Στο πρώτο σετ μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση κατάφεραν και το κέρδισαν με 25-22, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ όμως αν και οι αθλήτριες του Φιλαθλητικού το πάλεψαν ωστόσο οι γηπεδούχες κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 1-1, με 25-21.

Στο 3ο σετ οι Αμαζόνες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Φιλαθλητικού και πολύ γρήγορα έφτασαν στο 25-15, κάνοντας το 2-1 στα σετ υπέρ τους.

Στο 4ο σετ ο Φιλαθλητικός μπήκε δυνατά, έτοιμος να οδηγήσει το παιχνίδι στο ταϊ μπρέικ, προηγήθηκε κατά την διάρκεια του σετ, ωστόσο οι γηπεδούχες το πίστεψαν περισσότερο και το κέρδισαν με 25-22, φτάνοντας στη νίκη με 3-1 στα σετ.

Ο Φιλαθλητικός την επόμενη αγωνιστική και τελευταία για το 2023, υποδέχεται στο ΔΑΚ Πρέβεζας την ομάδα του Ναύαρχου Βότση.

Διαιτητές: Χαμπιλού, Οικονομοπούλου

Σετ: 23-25, 25-21, 25-15, 25-22

ΑΟΝ Αμαζόνες (Βασίλης Πανδής): Νίλον, Νομικού, Μαραζοπούλου, Νικολαϊδη, Τζαφέρη, Τόσι, Γερογιάννη, Κορρέ, Χριστοδούλου, Τζαλαλή, Βαρουδάκη, Ρεντούμη.

Φ.Γ.Σ Πρέβεζας (Πέτρος Παπαδόπουλος): Πατακιάρα, Κοσμίδου, Μύθου, Πεπόνη, Θεοδωράκη, Μητροπούλου, Κουτσουμπή, Ντάρια, Μέλου, Γερομιχαλού, Τοτσίδου, Κούκα.