Με τη συμμετοχή του Χορευτικού του Δήμου Πρέβεζας και του Συλλόγου Μικρασιατών και Ποντίων πραγματοποιήθηκαν οι εορταστικές εκδηλώσεις για τα 197 χρόνια από την Έξοδο του Μεσολογγίου.
![](https://www.tomistinenimerosi.gr/wp-content/uploads/2023/04/antiprosopeia-prevezas-mesologgi-2023-2-1024x683.jpg)
Οι αντιπροσωπείες από την Πρέβεζα συμμετείχαν με δεκάδες άλλες από όλη την Ελλάδα στη λαμπερή πομπή που σημαδοτοτεί και την κορύφωση των εκδηλώσεων της Ιεράς Πόλης, ενώ τον Δήμο Πρέβεζας εκπροσώπησε ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Λεωνίδας Αργυρός .
![](https://www.tomistinenimerosi.gr/wp-content/uploads/2023/04/antiprosopeia-prevezas-mesologgi-2023-3.jpg)
Με τη λιτανεία μεταφέρθηκε η Εικόνα της Εξόδου, το Ιερό Λάβαρο και ο Σταυρός Ευλογίας του Επισκόπου Ρωγών Ιωσήφ στον Κήπο των Ηρώων της Ιεράς Πόλεως όπου φυλάσσονται τα οστά των πεσόντων και τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση.
Ακολούθησαν, η κατάθεση στεφάνου από την Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου η εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από τον εκπρόσωπο της Ελληνικής Κυβερνήσεως, Υφυπουργό κ. Νικόλαο Χαρδαλιά, ενώ η υψίφωνος Βίβιαν Ντάγλας απέδωσε το μοιρολόι “Να ζει το Μεσολόγγι”.