Τρίτη, 23/04/2024 | 14:12

Οι Κοριτσάρες της ΑΕΚ πήραν το κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ στην Άρτα!

387 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 12/03/2023, 9:33 πμ | 0 σχόλια

Με τρομερή εμφάνιση η ΑΕΚΑΡΑ διέλυσε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στον μεγάλο τελικό και σήκωσε το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της στην Άρτα.

Απίστευτος ο λαός της ΑΕΚ και στην Άρτα, στήριξε με την φωνή του και τα συνθήματα τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ και πανηγυρίσε απίστευτα αυτή την μεγάλη επιτυχία μαζί με το τιμ.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ: ΑΡΓΥΡΩ ΦΛΟΥΡΗ

Η Ένωση έδειξε πως έχει καρδιά Πρωταθλητή, καθώς φτιάχτηκε το καλοκαίρι προσωπικά από τον πρόεδρο Αλέξη Αλεξίου και στον μεγάλο σημερινό τελικό έδωσε απαντήσεις απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ φάνηκε να πατάει καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα (1-3), ωστόσο ο Παναθηναϊκός γρήγορα ισορρόπησε (4-4). Οι δυο ομάδες στη συνέχεια ήταν κοντά (7-7), αλλά κάποια κενά της Ένωσης στην υποδοχή έδωσε τη δυνατότητα στις «πράσινες» να πάρουν διαφορά (15-11). Από εκείνο το σημείο και πέρα οι «κιτρινομαυρες» αφυπνίστηκαν ανέβασαν τον ρυθμό τους και έκανανένα σερί το οποίο τις έβαλε σε θέση οδηγού (15-18). Έτσι, τα κορίτσια της ΑΕΚ με καθαρό μυαλό έμειναν μπροστά και τελικά κατέκτησαν το πρώτο σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ μετά το μικρό ισορροπημένο διάστημα, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το μπλακ άουτ της ΑΕΚ (10-7) και πήρε προβάδισμα στο σκορ (14-9). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να επιστρέψουν (16-10), με την ψαλίδα να ανοίγει υπέρ του Παναθηναϊκού (20-12), ο οποίος τελικά ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ (25-14).

Η Ένωση μπήκε με φόρα στο τρίτο σετ (1-6) και περιόρισε τις κινήσεις του Παναθηναϊκού (6-11), ο οποίος στα μέσα του σετ προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική εικόνα και μείωσε στους 2 (13-15). Οι κοπέλες της ΑΕΚ, όμως δεν πτοήθηκαν και διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας (15-17), την οποία δεν έχασαν σε κανενά σημείο (18-22) και έτσι πήραν εκ νέου προβάδισμα στα σετ με 2-1 (21-25).

Πολύ καλό το ξεκίνημα της ΑΕΚ και στο τέταρτο σετ (7-10). Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να αντιδράσει (9-12), αλλά η ΑΕΚ με καλές ενέργειες διατηρούσε μια διαφορά που της έδινε ασφάλεια (16-20). Έτσι, έμεινε σταθερή μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη που της έδωσε την κούπα και την ευκαιρία να ξεσπάσει σε πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 21-25, 25-14, 20-25, 20-25.

ΠΗΓΗ-φώτο:aek365