Νίκες για τις κορασίδες και τις παγκορασίδες της Νικόπολης

314 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 06/02/2023, 9:40 μμ | 0 σχόλια

Με νίκες συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις τόσο οι κορασίδες όσο και οι παγκορασίδες του ΣΚ Νικόπολη.

Το Σάββατο οι παγκορασίδες αγωνίστηκαν στην Άρτα με την αντίστοιχη ομάδα του Πύρρου Άρτας και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματός τους. Οι μικρές αθλήτριες της Νικόπολης με δυναμική παρουσία σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο και να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος. Στόχος στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα είναι να αγωνίζονται όλες οι αθλήτριες και να κερδίζουν αγωνιστικές εμπειρίες μέσα από τα παιχνίδια τους. Σ.Κ. Νικόπολη (Σταμάτη – Παπαδοπούλου): Παππά, Κωστούλα, Βασιλαποστόλη, Τρουμπούκη, Γκοράτσα, Τσίλη, Γκανά, Ντερμάρη, Φλωρά-Καχριμάνη, Κορωναίου, Μαλίζογλου

Οι κορασίδες αγωνίστηκαν την Κυριακή εντός έδρας και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στη Νίκη Λευκάδας, στο ντέρμπι του ομίλου. Τα κορίτσια της Νικόπολης έπαιξαν κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και κατάφεραν να προηγηθούν από το 1ο δεκάλεπτο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα της Νικόπολης χαλάρωσε κι έδωσε την ευκαιρία στις αντιπάλους της να πλησιάσουν στο σκορ, ωστόσο με καλές επιθετικές ενέργειες στα κρίσιμα σημεία και με επιστροφή στη δυναμική άμυνα κατάφερε να διευρύνει και πάλι τη διαφορά στο σκορ και να πάρει τη νίκη. Με αυτή τη νίκη η Νικόπολη εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου της. Δεκάλεπτα: 20-9, 15-18,16-17, 15-7 Σ.Κ. Νικόπολη (Αντύπας-Σταμάτη): Παππά Άννα, Ρεμεντζά, Λιάλιου, Ντερμάρη, Ντάτσα-Μαστρογιάννη Ν., Γκοράτσα, Παππά Αλ., Μπάκα, Ντάτσα- Μαστρογιάννη Αθ., Φλωρά- Καχριμάνη, Τούση.