Παρασκευή, 29/03/2024 | 12:19

2-0 της Ελλάδας επί της Βουλγαρίας από Παπαμιχαήλ & Τσιτσιπά- Ιστορική νίκη για την Πρεβεζάνα τενίστρια

1697 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 29/12/2022, 12:54 μμ | 0 σχόλια
H Δέσποινα Παπαμιχαήλ επέστρεψε από σετ και break πίσω, για να νικήσει την Isabella Shinikova στον πρώτο αγώνα της Ελλάδας στο United Cup στο Περθ και να της δώσει σημαντικό προβάδισμα στο tie με τη Βουλγαρία. Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επικράτησε της Isabella Shinikova με 3-6, 6-4, 6-1 και μετά από 2,5 περίπου ώρες μάχης, έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 1-0, έναντι της Βουλγαρίας, ενώ η συνέχεια για το 2-0 της Ελλάδας επί της Βουλγαρίας για την 1η μέρα δόθηκε από τον Στέφανο Τσιτσιπά καθώς κέρδισε τον Grigor Dimitrov σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που κρίθηκε στο tie-break του 3ου σετ, για να κάνει το 2-0 της Ελλάδας επί της Βουλγαρίας για την 1η μέρα του United Cup στο Περθ. Αμέσως μετά τη νίκη της η Δέσποινα Παπαμιχαήλ σε δηλώσεις της εξήγησε πως το λιγότερο που μπορούσε να κάνει για την ομάδα ήταν να παλέψει με όλη την καρδιά της στο γήπεδο, κάτι που τελικά έφερε το νικηφόρο αποτέλεσμα για την Ελλάδα. “Είμαι πολύ χαρούμενη που κέρδισα αυτό τον αγώνα, ειδικά για την πατρίδα μου. Ήμουν πολύ στρεσαρισμένη, ήταν ο πρώτος μας αγώνας. Έχουμε μια πολύ δυνατή ομάδα, ο Στέφανος και η Μαρία είναι μεγάλα παραδείγματα για μένα, για όλη τη χώρα. Οπότε το λιγότερο που μπορούσα να κάνω ήταν να παλέψω με όλη την καρδιά μου και να πάρω τη νίκη για την Ελλάδα”, είπε η Νο.2 Ελληνίδα τενίστρια στις δηλώσεις της μετά το ματς.