Τρίτη, 16/04/2024 | 14:33

Ολυμπιακοί Αγώνες, Πόλο: Έφυγε για ημιτελικά και φουλάρει για μετάλλιο η Εθνική

502 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 04/08/2021, 9:47 πμ | 0 σχόλια

Η Εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών με άμυνα για σεμινάριο συνέτριψε 10-4 το Μαυροβούνιο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά. Εκεί, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το πρωί Παρασκευής (06/08, 09.30) θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Κροατία.

Με την καλή άμυνα η Εθνική μας κράτησε το μηδέν, σκόραρε ένα γκολ κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 1-0. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο οκτάλεπτο με τους Έλληνες παίκτες να κρατούν τους Μαυροβούνιους στο ένα γκολ έπειτα από 16 λεπτά και το σκορ στο 3-1

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το επιθετικό ξέσπασμα της Ελλάδας που ξέφυγε με 6-1. Κι έκτοτε άρχισε να κάνει διαχείριση του σκορ. Το οκτάλεπτο τελείωσε στο 6-2 και παρά το τρίτο γκολ που πέτυχαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Μαυροβούνιοι για το 6-3, η Ελλάδα δεν είχε σκοπό να… γκελάρει. Έφτασε στη νίκη πανηγυρικά με 10-4.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 2-1, 3-1.

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 1, Βλαχόπουλος.

Μαυροβούνιο (Γκοϊκοβιτς): Κάντιτς, Μπργκούλιαν 1, Πέρκοβιτς, Πέτκοβιτς, Τσούσκοβιτς 1, Πόπαντιτς, Βίντοβιτς, Ουκρόπινα, Ίβοβιτς 1, Σπάιτς, Μάτκοβιτς, Μπανίσεβιτς.