Παρασκευή, 29/03/2024 | 01:08

Σκληρή ήττα για τον ΠΑΣ Πρέβεζα, εντός έδρας ήττα για το Καναλάκι και την Κυριακή παίζουν οι δυό τους…

1000 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 02/12/2019, 5:19 μμ | 0 σχόλια

Στον Απόλλων Ευπαλίου, όπου πριν τον αγώνα με τον ΠΑΣ Πρέβεζα είχε 6 ήττες, η Πρεβεζάνικη ομάδα υπέστη σκληρή ήττα με το ευρύ 3-0. Στο ντέρμπι Κορυφής ο Αχέρων ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα του από την πρωτοπόρο πλέον ομάδα του 4ου ομίλου της Γ΄Εθνικής Α.Ε.Π. Καραγιαννίων με σκορ 2-1.  Ο ΠΑΣ Πρέβεζα, πέρα από την αφλογιστία που είχε στα παιχνίδια όπου το 0-0 πήγε να γίνει συνήθεια, απέναντι στον θεωρητικά πιο αδύναμο αντίπαλο, όχι μόνο δε σκόραρε, αλλά δεν κατάφερε ούτε το μηδέν να κρατήσει στην άμυνα και έχασε με 3-0, γεγονός που φανερώνει προβληματική κατάσταση. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν :  6′ Ψυχογιός, 53′ Φλέγγας, 85′ Παναγιωτόπουλος.  Διαιτητής: Κολορίζος (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Σοφός-Τσώνης (Βοιωτίας)

Απόλλων Ευπαλίου (Γιώργος Μίχος): Κοντογιώργος, Ντερβίσι, Ζέρβας Κ., Γεωργακόπουλος, Κοντός, Ζέρβας Γ., Παπανδρέου, Καφεντζής, Ψυχογιός, Φλέγγας, Παναγιωτόπουλος.

Έπαιξαν και οι: Σμπόρας, Βήτος, Ζαχαρόπουλος

ΠΑΣ Πρέβεζα (Μιχάλης Βλάχος): Καραπιπέρης, Βασιλόπουλος, Βασίλας, Καρμοκόλιας, Λάκκας, Γκίνι, Μπατμάς, Παπαδόπουλος, Κόκκαλης, Κρέσπο, Λαζανάς Γ.

Έπαιξαν και οι: Κατσαρός, Σακκάς, Σκαμνέλος, Ράμα

Σε ότι αφορά τον αγώνα του Αχέρων Καναλακίου με την ΑΕΠ Καραγιαννίων, οι φιλοξενούμενοι

προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με 1-0 με γκολ του Καρακατσάνη μετά από πάσα του Ντινόπουλου στο 1ο λεπτό.

Στο 18΄ η ομάδα της η ΑΕΠ Καραγιαννίων διπλασίασε τα τέρματα της όταν μετά από κόρνερ του Ταφαρλή ο Κοτταρίδης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοντογουλίδη.

Στο 24΄ ο Κυριάκης με κοντινό σουτ μείωσε σε 1-2 για τον ΠΑΣ Αχέρων.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις προσπάθειες και των 22 ποδοσφαιριστών, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν έξαλλα την πολύτιμη νίκη τους.

Στο 86΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντούκα.

Διαιτητής: Ζάμπαλας (Ηπείρου)

Βοηθοί: Θανασιάς-Τσάντας (Ηπείρου)

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Χρήστος Ντούρος): Κοντογουλίδης, Βασιλειάδης, Μελιγγιώτης, Βραχνός, Πάνος, Γούλας, Κυριάκης (84΄ Παρράς), Κόλλινς, Μπλέτσας, Νικολάου, Μουζακίτης (69΄ Πότσης).

ΑΕ Ποντίων Κοζάνης (Νίκος Κατακαλίδης): Ψαρράς, Ντούκα, Πασχαλίδης, Κοτταρίδης (93΄ Αμαραντίδης), Σερσέμης, Ταφαρλής, Παπαδόπουλος Γ., Πάλλας (88΄ Ηλίας), Θεοδουλίδης (58΄ Τσικόπουλος), Καρακατσάνης, Ντινόπουλος (66΄ Εμμανουήλ).

Την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου στο δημοτικό στάδιο Πρέβεζας Ολυμπιονίκου Αθανασίας Τσουμελέκα, ο ΠΑΣ Πρέβεζα υποδέχεται τον Αχέρων, σε ένα ακόμη ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Αχέρων αυτή την περίοδο είναι εμφανώς πιο ομάδα από τον ΠΑΣ Πρέβεζα, όμως είναι ένα ντέρμπι και σε ένα ντέρμπι όλα γίνονται. Αυτά που δεν θα πρέπει να γίνουν, είναι ορισμένες ασχήμειες που φέρνουν το ποδόσφαιρο πίσω και είναι εμετικές συμπεριφορές. Δηλαδή σε ένα νομό είναι οι δύο ομάδες, τι έχουν να χωρίσουν; Αυτά που μας ενώνουν είναι συντριπτικά περισσότερα…