Πέμπτη, 28/03/2024 | 22:02

Επιστροφή στα θετικά Αποτελέσματα : ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΚΤΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 49-57

764 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 11/11/2019, 11:13 πμ | 0 σχόλια

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την ομάδα μας καθώς το Σάββατο 9/11, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας ανδρών ΕΣΚΑΒΔΕ, επικράτησε εκτός έδρας του Αχιλλέα Νεοχωρίου με 49-57 φτάνοντας τις 3 νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα μας ταξίδεψε με απουσίες καθώς την αποστολή δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν o προπονητής μας Βαλάντης Γάκης και οι αθλητές Παπαμιχαήλ και Τσέτσικας ενώ συμμετοχή είχαν οι ανέτοιμοι Σκαμνέλος και Κάρτσακλας που προέρχονταν από τραυματισμό.

Οι παίκτες μας παρά το κακό 1ο δεκάλεπτο (όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-5) και τα πολλά ατομικά λάθη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού  , κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού στο 2ο δεκάλεπτο και να πάρουν το προβάδισμα (22-26). Κακό ξεκίνημα όμως και στο 3ο δεκάλεπτο όπου η έλλειψη συγκέντρωσης έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να περάσουν προσωρινά στο σκορ όμως οι παίκτες μας βρήκαν λύσεις στην άμυνα και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 2 στο τέλος του δεκαλεπτου (39-41). Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας είχαν κατά διαστήματα θετική αμυντική συμπεριφορά και είχαν το προβάδισμα στο σκορ χωρίς όμως να μπορέσουν να αυξήσουν τη διαφορά λόγω κακής εκτέλεσης στην επίθεση και ατομικών λαθών ωστόσο πήραν δίκαια το ροζ φύλλο με 49-57 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 13-5, 9-21, 17-15, 10-16

Άκτιος Απόλλων( Δημολίτσας ): Τσόγκας 1, Κάρτσακλας 27(3), Θεοδωρακάκος 1, Κίτσιος, Χρυσανθόπουλος 2, Τζάλλας 3, Σκαμνέλος 9(3), Σκλαβενίτης 2, Γκόπης 2, Ευθυμίου 6(1), Σιάρκος, Πανταζής 4

Η ομάδα μας θα ξαναγωνιστεί την 6η αγωνιστική (30/11 εκτός έδρας με ΓΕ Αγρινίου U20) καθώς το Σαβ/κο 16-17/11 υπάρχει διακοπή στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ανδρών ενώ την 5η αγωνιστική (23-24/11) η ομάδα μας έχει το ρεπό της.