Πέμπτη, 28/03/2024 | 19:32

Με πολλές συμμετοχές και επιτυχίες ξεκίνησε το 2018 για τον Σύλλογο Δρομέων Πρέβεζας

1127 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 28/04/2018, 3:52 μμ | 0 σχόλια

Ο Σύλλογος Δρομέων Πρέβεζας ξεκίνησε δυναμικά το νέο έτος με συμμετοχές των αθλητών του σε αγώνες δρόμου. H αρχή έγινε με τον 21ο Μπιζάνιο Δρόμο στα Ιωάννινα τον Φεβρουάριο με 15 αθλητές, εκ των οποίων πρώτευσε ο Μπατσούλης Απόστολος καταλαμβάνοντας την 12η θέση σε σύνολο 440 αθλητών.

Η συνέχεια ήταν τον Μάρτιο στο Ναύπλιο με 3 συμμετοχές στον Μαραθώνιο με καλύτερη επίδοση 4:06:34 για τον Βασίλη Γεωργίου, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες και την συμμετοχή της Κικής Ρούσου στον ημιμαραθώνιο σε 2:29:30.

Ακολούθησε ο 11ος ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα με 8 συνολικά συμμετοχές, εκ των οποίων 3 γυναίκες, ξεχωρίζοντας η επίδοση του Γεωργαντζή Μιχαήλ με χρόνο 1:22:39 που κατέλαβε την 48η θέση ανάμεσα στους 1286 τερματίσαντες.

Στη συνέχεια ο Σύλλογος ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη με 10 συμμετοχές στον Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος» όπου οι καλύτερες επιδόσεις που σημειώθηκαν ήταν του Φλούδα Ευστράτιου με 2:58:50 και του Γεωργαντζή Μιχαήλ με 2:59:17. Αξιοσημείωτη η επίδοση της Παπαδοπούλου Βασιλικής με 3:45:00 στον πρώτο της μαραθώνιο. Ακόμη, στην ίδια διοργάνωση πραγματοποίησαν τη πρώτη συμμετοχή τους  σε μαραθώνιο οι Ευαγγέλου Σταύρος, Καλαϊντζής Ηλίας και Κοντογιάννης Παναγιώτης. Επίσης, πήραν μέρος 8 αθλητές του Σ.Δ. Πρέβεζας στους παράλληλους αγώνες 5 και 10 χιλιομέτρων.

Συνεχίζοντας την αγωνιστική δράση την Κυριακή 15 Απριλίου, 20 αθλητές του Συλλόγου πήραν μέρος στους αγώνες 21 και 5 χιλιομέτρων, «Δρόμος του Γιοφυριού», στην Άρτα με επιτυχίες για την Παπαδοπούλου Βασιλική που κατέλαβε την 3η θέση στην γενική κατάταξη γυναικών στον ημιμαραθώνιο, την Γκίκου Αλεξάνδρα 2η γυναίκα στα 5 χιλιόμετρα, όπως και για τον Νίκου Βασίλη και Χρήστου Γιώργο με 1η και 2η θέση αντίστοιχα στην ηλικιακή κατηγορία τους.

Επίσης την ίδια μέρα ο Τριάντης Κώστας με επίδοση 4:11:51 κατέλαβε την 2η θέση στην ηλικιακή κατηγορία του στον μαραθώνιο Χανίων.

To ΔΣ του Σ.Δ. Πρέβεζας εύχεται συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και ευχές για καλούς και υγιής τερματισμούς!