Πέμπτη, 28/03/2024 | 18:56

Πρώτη νίκη στην Α2 επί της Αργώ Βόλου, για τον Φιλαθλητικό-Πανευτυχής ο Πέτρος Παπαδόπουλος

949 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 25/10/2020, 8:21 πμ | 0 σχόλια

Την παρθενική του νίκη με 3-1 (24-26,25-19,25-21,25-23)πέτυχε ο Φιλαθλητικός στην πρεμιέρα της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών Βόλει νικώντας την επίσης νεοφώτιστη στη  κατηγορία και αξιόμαχη ομάδα του ΑΣ Αργώ Βόλου.H ομάδα παρατάχθηκε με τις σημαντικές απουσίες της Σιούλα και Σακκά και το φυσιολογικό άγχος της νεοφώτιστης και προσπάθησε από το 1ο σετ να επιβάλλει το παιχνίδι της .Το 1ο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι που ο Φιλαθλητικός ξέφυγε στο σκορ με 21-18 και έδειξε ότι θα πάρει το σετ.Ένα χαμένο σερβίς και δύο λανθασμένες επιθετικές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στην Αργώ να ισοφαρίσει ,να περάσει μπροστά και να κερδίσει το σετ ανέλπιστα.Στο 2ο σετ όμως ο Φιλαθλητικός μπήκε πολύ αποφασιστικά,πίεσε στο σερβίς οδηγώντας την Αργώ σε κακές υποδοχές και επιθέσεις με αποτέλεσμα να πάρει σημαντική διαφορά την οποία δεν έχασε σε όλη τη διάρκεια του σετ το οποίο κέρδισε .Με ανεβασμένη τη ψυχολογία πλέον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό το 3ο σετ το οποίο ήταν και καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Η άψογη υποδοχή και άμυνα σε συνδυασμό με τα ατομικά λάθη των αντιπάλων,έδωσε  και άλλη ώθηση στην ομάδα που κέρδισε και αυτό το σετ με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν.Στο τελευταίο σετ και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά για να κερδίσουν το σετ για άλλο λόγο η καθεμία.Ο Φιλαθλητικός δέχτηκε μεγάλη πίεση αλλά εκεί μίλησε η εμπειρία του Π.Παπαδόπουλου και η ψυχή των αθλητριών που ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη και τελικά την πήραν.Το τέλος του αγώνα βρήκε προπονητές ,αθλήτριες και διοίκηση να πανηγυρίζουν έξαλλα την νίκη αυτή απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα που είναι σίγουρο ότι θα πετύχει νίκες στη συνέχεια .Ο Φιλαθλητικός νίκησε απουσίες,άγχος και αντίπαλο χωρίς να πιάσει την απόδοση των τελευταίων αγώνων και ξεκίνησε ονειρικά την πορεία του στην κατηγορία αυτή.

Ο Πέτρος Παπαδόπουλος   στο τέλος του αγώνα δήλωσε πανευτυχής για τη σημαντική νίκη της ομάδας του   απέναντι σε έναν ισάξιο και δυνατό αντίπαλο , μία νίκη που επετεύχθη παρά τις σημαντικές απουσίες των αθλητριών του αλλά και άγχος της πρεμιέρας αλλά και χωρίς η ομάδα να πιάσει την απόδοση που ζητούσε πράγμα όμως που τον γεμίζει αισιοδοξία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος ,Τόνισε ακόμα μία φορά ότι η κατηγορία είναι πάρα πολύ δύσκολη και οι ομάδες σχεδόν ισάξιες για αυτό και δεν πρέπει να εφησυχάζει κανείς με αυτή τη νίκη. Τέλος ευχαρίστησε αθλήτριες , συνεργάτες και διοίκηση που όλοι είναι μία οικογένεια που στηρίζει την ομάδα και προσπαθεί για το καλύτερο.

ΦΓΣ Πρέβεζας   Προπονητής :  Π.Παπαδόπουλος           Β.Προπονητή : B.Τσουμάνης     Γυμναστής : Δ.Γεωργοπέτρης

Ομάδα : Fasuleva,Κοσμίδου , Γκίμπερτ , Θεοδωράκη , Κούκα , Ντάκουλα , Μαρτίνα , Κοντζαμοράτογλου , Σάμπου , Σιούλα

Αγόρου

ΑΣ Αργώ Βόλου  Προπονητής :  Ευαγ.Σταθόπουλος        Β.Προπονητή : Ελευθ.Τιρτιράκης     Στατιστ. Κ.Φουρκιώτης

Ομάδα : Τάσσου, Πόλη,Γιαννετάκη,Καστανού , Πώπου ,Αγγελή , Παρισάκη ,Γερολυμάτου, Αναστασιάδη ,Γιαλόγλου,Κασιούρα,Αμυγδαλοπούλου