Σάββατο, 20/04/2024 | 02:09

ΠΑΣ Ιωνικός Αγρινίου – Άκτιος Απόλλων Πρέβεζας 49-57

697 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 12/01/2020, 7:09 μμ | 0 σχόλια

Με το «δεξί» ξεκίνησε η ομάδα μας τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2020 καθώς το Σάββατο 11/1 επικράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού Αγρινίου με 49-57 στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του Β’ γύρου του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ταξίδεψε στο Αγρίνιο με απουσίες στη σύνθεσή της και με παίκτες που προέρχονταν από τραυματισμούς και δεν ήταν στο 100% . Η ομάδα μας εμφανώς επηρεασμένη από την διακοπή του πρωταθλήματος, δεν μπορεσε να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης ωστόσο είχε προβάδισμα στο σκορ από το 1ο λεπτό ενώ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν μόνο στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με σουτ 3 πόντων σε νεκρό χρόνο για το 13-10. Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας παρά την αστοχία και τις κακές επιλογές είχαν βελτιωμένη αμυντική συμπεριφορά και πήραν εκ νέου προβάδισμα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 21-26. Στο 2ο ημίχρονο κόπωση, φθηνά λάθη και κακές επιλογές των παικτών μας έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να «μείνουν» στο παιχνίδι μειώνοντας 2 φορές στον πόντο ωστόσο σε κομβικά σημεία οι παίκτες μας βρήκαν λύσεις και κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά μέχρι το τελικό 49-57.

Δεκάλεπτα: 13-10, 8-16, 13-14, 15-17

Άκτιος Απόλλων( Δημολίτσας ): Κάρτσακλας 17(2), Θεοδωρακάκος 3, Κίτσιος 3, Χρυσανθόπουλος 2, Τζάλλας 5(1), Σκαμνέλος 5, Παπαμιχαήλ 10, Αρβανιτίδης, Ευθυμίου 6,  Μάνος, Τσέτσικας 6.

Η ομάδα μας την επόμενη αγωνιστική(19/1), θα υποδεχτεί στο ΔΑΚ Πρέβεζας τον ΑΓΟ Γρ. Λιακατάς Αιτωλικού.