Πέμπτη, 25/04/2024 | 07:04

Τρίτη σερί νίκη, για τη Νικόπολη!ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ – ΣΚ ΝΙΚΟΠΟΛΗ 49-50

1043 Προβολές
Σπύρος Πλέουρας | 31/10/2016, 5:20 μμ | 0 σχόλια

Επιτυχημένα συνεχίζει η ομάδα μας το φετινό της ταξίδι της στην Γ΄εθνική παίρνοντας μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη εκτός έδρας με αντίπαλο τον μαχητικό Εύαθλο Πολυκάστρου. Η ομάδα μας ταξίδεψε χωρίς τους Κώστα Νίκα και Γιάννη Ροντογιάννη για να αγωνιστεί σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία ομάδα που αγωνιζόταν στην Γ εθνική και την περασμένη αγωνιστική χρονιά. Σε ένα κακό παιχνίδι όπου κυριάρχησε το πάθος και η δύναμη, οι παίκτες μας δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση επηρεασμένοι από το εξαιρετικά δυναμικό αμυντικό παιχνίδι των γηπεδούχων και την αστοχία από την περιφέρεια.

Η 1η περίοδος έκλεισε με την ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 9 πόντους ωστόσο να βελτιώνεται στο 2ο δεκάλεπτο μειώνοντας τη διαφορά στον 1 πόντο. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν και το πιο «σκληρό» με τις άμυνες να κυριαρχούν καθώς σημειώθηκαν μόνο 9 πόντοι με το επιμέρους σκορ να είναι υπέρ των γηπεδούχων 7-2. Όλα κρίθηκαν στο τέλος της 4ης περιόδου με την ομάδα μας να πλησιάζει στο 48-47 και τους γηπεδούχους να κερδίζουν φάουλ στο τέλος της επίθεσης τους με το χρονόμετρο να δείχνει 12 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι γηπεδούχοι χάνουν την 1η βολή και βάζουν τη 2η με το σκορ να πηγαίνει στο 49-47. Γίνεται η επαναφορά, η μπάλα στα χέρια του Παπαμιχαήλ, βρίσκει στη γραμμή των 6,75μ τον ελεύθερο Τσιτσώνη ο οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή έχει 0/16 σουτ αλλά στα 3 δευτερόλεπτα πετυχαίνει καλάθι 3πόντων και διαμορφώνει το τελικό 49-50.
ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): Αργυρός 3, Κιτσαντάς 2, Τσιτσώνης 3(1), Κωνής, Πολίτης 2, Βαβέτσης, Παπαμιχαήλ 4(1), Βαγενάς 9, Μενιουδάκης, Μακρόπουλος 17(3), Μπάλλας 10.
Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας, την Κυριακή 6/11 όπου θα υποδεχτεί στο ΔΑΚ Πρέβεζας, τον Βίκο Ζαγοροχώρια, σε μια επανάληψη των περσινών τελικών του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.